Sıkça Sorulan Sorular

1. Alışveriş yapabilmek için hesap açmam gerekiyor mu?

Alışveriş yapabilmeniz için hesap açmak zorunda değilsiniz. Fakat hesap oluşturduğunuz takdirde bir sonraki alışverişlerinizde bilgilerinizi girmeden kolaylıkla işlem yapabilirsiniz.

2. Nasıl hesap oluşturabilirim?

modazehradatr.com > Hesabım > Hesap Oluşturun > Kişisel Bilgilerinizi Doldurun > KAYDOL

3. Nasıl sipariş verebilirim?

Satın almak istediğiniz ürünü sepete ekleyin, alışverişinizi tamamladıktan sonra sepetinize giderek "Ödemeye Geç" seçeneğine tıklayın, kişisel bilgilerinizi doldurun. Ödemenizi yaptıktan sonra siparişiniz tamamlanacaktır.

4. Siparişlerim için nasıl ödeme yapabilirim?

Kredi Kartı, Havale & EFT veya Kapıda Nakit Ödeme seçeneklerinden birini kullanarak ödeme yapabilirsiniz.

Yardıma ihtiyacınız olursa bu konuda bizimle WhatsApp hattımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

+90 536 390 32 66

5. Ne kadar kargo ücreti ödeyeceğim?

Siparişlerinizde kargo ücretsizdir. Sadece Kapıda Ödeme seçeneği ile verilen siparişlerde kargo ücreti 50 TL olarak belirlenmiştir.

6. Siparişimi değiştirebilir veya iptal edebilir miyim?

Siparişiniz kargoya teslim edilmeden önce bizimle iletişime geçtiğiniz takdirde değişiklik yapabilir veya iptal edebilirsiniz.

7. İndirim kodum var, nasıl kullanabilirim?

Tarafınıza indirim kodu tanımlanmışsa, ödeme sayfasında bu kodu kullanabileceğiniz özel bir giriş alanı mevcuttur.

8. Siparişimin onaylanıp onaylanmadığını nasıl öğrenebilirim?

Siparişiniz onaylandıktan sonra, bizden bir onay e-postası alacaksınız. Alternatif olarak, kayıtlı bir kullanıcıysanız, siparişinizin durumunu "Hesabım" bölümünden kontrol edebilirsiniz.

9. Kargom ne zaman ulaşır?

Kargonun depomuzdan çıkışından itibaren Yurtiçi Kargo seçeneğinde 1-3 iş günü içerisinde, PTT Kargo seçeneğinde 3-7 iş günü içerisinde teslimat gerçekleşmektedir.

10. İade ve değişim hakkında bilgi almak istiyorum?

13.1. Satın alınmış olduğunuz üründe; ürünün tekrar satılabilme özelliğini kaybetmemiş ve kullanılmamış koşulu ile istediğiniz aynı veya farklı ürün veya bedende değişim yapılabilmektedir. Değişim esnasında geri gönderim ve yeniden gönderim kargo ücretleri alıcıya aittir. Değişim süresi ürünün elinize ulaşmasından itibaren 3 iş günüdür.

13.2. Özel üretim ve hassas modeller olması sebebiyle ayıplı olmayan abiye, gelinlik ve tasarım ürünlerde iade yapılamamaktadır. Ürünün tekrar satılabilme özelliğini kaybetmemiş ve kullanılmamış olması koşulu ile değişimi yapılabilmektedir.

13.3. Lekeli, ip çekmesi olan, kumaş yırtığı bulunan vb. hasarlı, ayıplı veya eksik Ürün/Hizmet’in, kullanılmamış, etiketi çıkartılmamış olması şartıyla ürünün teslimini takip eden 3 iş günü içinde iade edilmesi mümkündür. Böyle ayıplı ürünlerde geri gönderim kargo ücreti satıcıya aittir.

13.4. İade hakkının kullanılmasını takip eden 14 (ondört) gün içerisinde Sözleşme konusu bedeller Alıcı’ya Alıcı’nın ödeme yöntemi ile iade edilmektedir. Ürün/Hizmet, Satıcı'ya iade edilirken, Ürün/Hizmet’in teslimi sırasında Alıcı’ya ibraz edilmiş olan orijinal faturanın da Alıcı tarafından iade edilmesi gerekmektedir. Alıcı’nın kurumsal fatura istemesi halinde ilgili Ürün/Hizmet iadesi için iade faturası kesmesi veya mümkünse süresi içerisinde ticari faturayı kendi sistemlerinden reddetmesi gerekmektedir.

13.5. Değişim, iade taleplerinin ve Sözleşme’ye ilişkin diğer bildirimlerin mevzuata uygun ve süresi içerisinde Platform’da belirtilen Satıcı’ya ait iletişim kanallarından yapılması şarttır.

11. Kredi Kartım yok, nasıl ödeme yapabilirim?

Kredi kartı kullanmıyorsanız, bankalar üzerinden Havale & EFT yapabilir veya Kapıda Ödeme seçerek nakit ödeme yapabilirsiniz.

  HESAP BİLGİLERİ

  Hesap Adı: MODA ZEHRADA GİYİM TEKSTİL İÇ VE DIŞ TİCARET SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ

  ADRES: Bahçelievler Mah. 50. Cad. No: 14/A 66700 Sorgun/YOZGAT, TÜRKİYE

  Banka Adı: Ziraat Bankası

  IBAN (TRY): TR73 0001 0003 2297 5747 2250 01

12. Mağazanız var mı?

Mağaza satışımız yoktur. Websitemiz üzerinden sipariş verebilirsiniz.